Jan’s Family Wines Cabernet Sauvignon 2020 Limited Release 750ml
Product description Jan’s Family Wines Cabernet Sauvignon 2020 Limited Release 750ml
| Appellation (AVA) | Napa Valley |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5 % |
| Varietals | Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 2 |
| Aftertaste | 8 |
| Acidity | 6 |
| Body | 9 |
| Tanin | 8 |
An exceptional wine from a limited release, representing the very best of Jan’s Family Wines. This Cabernet Sauvignon is crafted from carefully selected grapes and produced in a limited number of bottles, giving it a distinctive character and collector’s appeal.
On the nose, it reveals deep aromas of blackcurrant, ripe blackberry, and dried plum, complemented by elegant notes of cedar wood, tobacco, and dark chocolate. Extended aging in oak barrels adds a subtle touch of vanilla and a beautifully rounded structure.
On the palate, the wine is full-bodied, complex, and perfectly balanced. It offers layered expressions of dark fruit, spice, and refined tannins, gradually unfolding into a long, velvety finish.
A wine with excellent aging potential, ideal for special occasions or as part of a fine wine collection.
| Appellation (AVA) | Napa Valley |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5 % |
| Varietals | Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 2 |
| Aftertaste | 8 |
| Acidity | 6 |
| Body | 9 |
| Tanin | 8 |
| Appellation (AVA) | Napa Valley |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5 % |
| Varietals | Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 2 |
| Aftertaste | 8 |
| Acidity | 6 |
| Body | 9 |
| Tanin | 8 |
| Appellation (AVA) | Napa Valley |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5 % |
| Varietals | Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 2 |
| Aftertaste | 8 |
| Acidity | 6 |
| Body | 9 |
| Tanin | 8 |
| Appellation (AVA) | Napa Valley |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5 % |
| Varietals | Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 2 |
| Aftertaste | 8 |
| Acidity | 6 |
| Body | 9 |
| Tanin | 8 |
| Appellation (AVA) | Napa Valley |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2020 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5 % |
| Varietals | Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 2 |
| Aftertaste | 8 |
| Acidity | 6 |
| Body | 9 |
| Tanin | 8 |

