Lail Vineyards Mole Hill Cabernet Sauvignon 2021 750 ml
We're sorry, but this product is no longer available for purchase. You can view the new vintages from this winery.
Product description Lail Vineyards Mole Hill Cabernet Sauvignon 2021 750 ml
| Appellation (AVA) | Howell Mountain |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5% |
| Varietals | 100% Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 1 |
| Aftertaste | 9 |
| Acidity | 9 |
| Body | 8 |
| Tanin | 9 |
Mole Hill Cabernet Sauvignon is the flagship wine of Lail Vineyards. It is a wine from the higher elevations of Howell Mountain. The wine has a deep ruby color with violet reflections. The nose is dominated by dark berry fruit, along with baking spices and cedar aromas. The palate is full-bodied, powerful yet fresh, with notes of dark fruit, blackberries, cassis, blackcurrants, dark chocolate, graphite, and humidor. The wine has firm but ripe tannins, spicy acidity, and a very long, structured finish. This wine will age well in the bottle for another 15-20 years.
| Appellation (AVA) | Howell Mountain |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5% |
| Varietals | 100% Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 1 |
| Aftertaste | 9 |
| Acidity | 9 |
| Body | 8 |
| Tanin | 9 |
| Appellation (AVA) | Howell Mountain |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5% |
| Varietals | 100% Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 1 |
| Aftertaste | 9 |
| Acidity | 9 |
| Body | 8 |
| Tanin | 9 |
| Appellation (AVA) | Howell Mountain |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5% |
| Varietals | 100% Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 1 |
| Aftertaste | 9 |
| Acidity | 9 |
| Body | 8 |
| Tanin | 9 |
| Appellation (AVA) | Howell Mountain |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5% |
| Varietals | 100% Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 1 |
| Aftertaste | 9 |
| Acidity | 9 |
| Body | 8 |
| Tanin | 9 |
| Appellation (AVA) | Howell Mountain |
| Area | California |
| Wine Color | Red |
| Vintage | 2021 |
| Size | 750ml |
| Dominating Varietal | Cabernet Sauvignon |
| Alcohol | 14,5% |
| Varietals | 100% Cabernet Sauvignon |
| Sugar Level | 1 |
| Aftertaste | 9 |
| Acidity | 9 |
| Body | 8 |
| Tanin | 9 |

